psikolog - psikiyatrist.COM
Antalya Psikiyatri , Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN

Yeşilbahçe Mah. Portakal Çiçeği Cad. 1460 Sok.
No:6 K:3 D:24 TURUNÇ PLAZA ANTALYA
0242 311 44 33»Olumlu Düşünme Sanatı

Çoğu insan bir konuyu araştırarak düşünmek yerine kendi görüşlerini savunmayı tercih eder. Zekâlarını yapıcı değil yıkıcı yönde kullanırlar. Yapıcı düşünme becerisini kazandığınız ölçüde sağlıklı ve mutlu olabilirsiniz.

Ruhu dış olayların değil, düşüncelerin doğurduğu gerçekliği, kavrama terapisini doğurmuştur. Duygular olaylardan ziyade olayların çıkardığı düşüncelerden kaynaklanır. Düşünceler gerçekle uyuşmadığında da, gerçekler düşünceye uydurulur. Bu mekanizma büyük bir dirençle savunulur. “Hata benden kaynaklanmadı”, “büyüklerimin her dediği doğrudur”, “kesinlikle ben haklıyım”, “benim fikirlerim daha gerçekçi”, “çalışmasam da bu sınavı geçerim” gibi birçok örnek verebileceğimiz haklılık ve şartlanma fikirleri çoğu insanda mevcuttur. Bu fikirler spordan politikaya, dinden sosyal ve ahlaki değerlere, eğitimden iş hayatına, evlilikten çocuk yetiştirmeye, bilimden sanata yaşamımızdaki tüm konularda savunulur. Tüm bu sabit fikirler çarpıtılmış düşüncelerdir ve olumsuz düşünce yapısına sahiptir. İnsan bu çarpıtılmış ve olumsuz düşüncelerden bir an önce kurtulmalıdır. Duygu ve tutkulardan arınmış, mantıklı düşünceye geçtiğimiz anda bu yönde en büyük adımı atmış oluruz.

Bir tarife göre, olumlu düşünme, bilinçdışının yönlendirebilme yeteneğini pozitif yönde kullanabilmektir. Birçok çalışma zayıflamayı düşünmekle ve zayıflayacağına inanmakla kilo verilebildiğini, vücutta siğil oluşumu gibi bağışıklık sistemi kaynaklı bazı sorunların, olumlu düşünme yöntemiyle yok edilebildiğini göstermektedir. Yani bilinçdışı tüm fizyolojik yapımızın bir adım önünde gitmektedir. Bilinçdışı her zaman için olumsuz yönde kullanılmaya daha meyillidir. Ters kullanılan bilinçdışı, mutsuzluk ve çaresizliklerin kaynağıdır. Fiziksel ve ruhsal sağlığımız için bu iç gücü kontrol altında tutmak, bir zorunluluktur. Görünüş veya beklenen sonuçlar çok kötü olsa bile, insan zihni, bilinçdışı ve organizmanın yeniden oluşturma gücü hiçbir zaman hafife alınmamalıdır.

Olumlu düşünemeyip, negatif düşüncelere sahip insanların hayatları karmakarışık ve zorluklarla baş edebilme güçleri de sınırlıdır. Olumsuz düşünen insanlar, en küçük bir zorlanma karşısında kolaylıkla teslim bayrağını çekerler. Bu insanların temel düşünce yapısı işlerin nasıl yürüyebileceğini ve düzeleceğini araştırmaktan ziyade, neden yürüyemeyeceğine dair sebepler aramaktır. Hep bir mazeret ve suçlanacak bir şey vardır. Sonuç olarak da başarısızlığa mahkûmdurlar.

Olumsuz düşüncelerin giderek büyüyerek zihninizi kaplamasından nasıl kurtulabilirsiniz? Öncelikle düşünürken kendinizi dinleyin. Herhangi bir olay ve gelişmeye karşı ne kadar olumsuz tavır aldığınızı göreceksiniz. Artık olumsuz düşünmeyeceğinize dair bir karar alın. Olumsuz düşünceler aklınıza geldiğinde “dur” deyin ve yerine olumlu düşünceler koyun. Olumsuz unsurları konuşmak her zaman için olumsuz konuları düşünmekten daha iyidir. Düşüncelerinizi başkalarıyla paylaşın. Çoğu kez bu sayede tek yönlü düşünmenin kısır döngüsünden kurtulur ve değişik bakış açılarını da yakalarsınız.

Kötüyü ifade eden kelimeler zihne daha çok takılır ve zihinle daha çok çatışır. Beynin bilgiyi işleme biçimi daha çok olumsuzlukları görmeye odaklıdır. Kişi düşünce sistemini ne istemediğine değil, ne istediğine programlamalıdır. “Randevuma geç kalmamalıyım” yerine “Randevumun saatinden 5 dakika önce orada olmalıyım” demek, beyni “geç” yerine “erkene” programlar. “Bu sınavdan kalmamalıyım” yerine “bu sınavdan yüksek not almalıyım” demek geçerli not almaya pozitif odaklanmaktır.

Olumlu düşüncede önemli olan, olumluyu olumlunun üzerine programlamaktır. Sağlıklı olmak, başarılı olmak, akıllı ve uyanık olmak gibi olumlu düşünceler, olumluyu getirecektir. Mutluluğun ilk adımı, pozitif yani olumlu düşünmektir. Olumlu düşünme, olumlu eylemle desteklendiği takdirde başarı ve mutluluk kaçınılmazdır.