psikolog - psikiyatrist.COM
Antalya Psikiyatri , Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN

Yeşilbahçe Mah. Portakal Çiçeği Cad. 1460 Sok.
No:6 K:3 D:24 TURUNÇ PLAZA ANTALYA
0242 311 44 33»Ruh Sağlığınızı Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı bir ruh hali için bireylerin kendilerine de önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bunları şöyle özetleyebiliriz.

1- İnsanın kendini bilmesi ve tanıması her şeyin başıdır. Kişi benliğiyle iletişim kurmalı, endişe, huzursuzluk, öfke, korku gibi mutsuzluk verici duygularının kendisinden mi, başkalarından mı kaynaklandığını düşünmelidir. Kendinden kaynaklanan sorunları gidermeye çalışmalı, kendisi baş edemiyorsa bir uzmandan destek almalı, dışarıdan kaynaklanan sorunlara ise gerçekçi çözümler aramalıdır.

2- Kendinizi tanımaya çalışırsanız iyi ve güzel yönlerinizle, hatalı ve eksik yönlerinizi görmüş olursunuz. Doğru ve iyi yönlerinizi geliştirip pekiştirmek, eksik ve kötü yönlerinizi düzeltme ve tamamlama yoluna gitmelisiniz.

3- Doyurucu bir ilişkinin temelinde sağlıklı, iletişim kurmak yatar. İlgi, sevgi ve hoşgörüye dayanan bir iletişim, hangi yaşta olursanız olun ruh sağlığını koruyucu bir etkendir.

4- İletişimde empati yapmak çok önemlidir. Her zaman kendinizi başkalarının yerine koyarak düşünmeye çalışın. Bakış açınız karşı tarafın gördüklerini de görürse birçok sorun başlamadan bitecektir.

5- Her ortama uyum sağlayacak esneklik ve özveriyi gösterin, her ortamdan keyif almaya bakın.

6- Karşı tarafı dinleyin, önerilere açık olun. Fikirlere değer verin ve saygı gösterin. Objektif olarak düşünüp, son kararı kendiniz verin ve sorumluluğunu alın.

7- Kendinize güvenin. Hiç kimse mükemmel değildir. Eksik, hatalı yönlerinizden gocunmayın ama eksikliği bilip, düzeltmek için çaba gösterin.

8- Gerek aile, gerekse sosyal ortamlarda rol ve sorumluluk yüklenmeye gayret edin.

9- Sorumluluk, özerklik ve özgürlük sınırlarınızı bilin. Ne kendi sınırlarınızı çiğnetin ne de başkalarının sınırlarına tecavüz edin. Özgür ve özerkliğinizi bencilliğe çevirmeyin. Gücünüzün ötesinde sorumluluk alıp, altında ezilmeyin.

10- Engeller ve başarısızlıklardan yılmayın. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Umutsuzluğa kapılmadan yeni yollar ve çözümler arayın.

11- Başarısızlık ve hatalarınızda önce kendinizi sorgulayın. Hatalarınızdan ders almayı bilin ve tekrarlamamaya çalışın.

12- Geçmişe takılı kalmayın. Geçmişteki hata ve başarısızlıklarınız için sürekli pişmanlık duyup, kendinizi ve başkalarını suçlamayın. Bu hataları deneyim kazanma fırsatı olarak görün. Enerjinizi ve motivasyonunuzu bugün için harcayın.

13- Her yaşın kendine özel fiziksel ve ruhsal yetilerinin olduğunu bilin. Yaşınızın ötesindeki beceriler için hayıflanmayın.

14- Ölüm gerçekliğini bilin, ölümü her şeyin sonu gibi görmeyin. Önemli olan hayatı anlamlı yaşayıp, yaşamadığınızdır.

15- Çocuk ve gençlerden her zaman bir yaşam enerjisi olarak yararlanmaya bakın. Onların mutluluk, umut ve enerjilerinden esinlenin.

16- Saygı duyduğunuz, değer verdiğiniz, inanç ve ilkeleriniz olsun.  Değerleriniz ve ilkelerinizi geliştirin ve savunun.

17- Her tür inanca, duygu ve düşünceye size ters gelse bile saygı gösterin, anlayışlı olun. Esnek ve hoşgörülü olmak ruh sağlığı için önemli bir etkendir.

18- Karşı cinsle eşitlik düzeyinde sevgi, saygı, destek ve beğeniye yönelik ilişkiler kurun. İnsanı önce insan olarak görün.

19- İş ortamınız dışında çevreye ve topluma yararlı, kişiliğinizi geliştirecek ve güçlendirecek uğraşılarınız, hobileriniz olsun.

20- Yenilikçi, değişim ve gelişime açık olun.

21- Özelliklerinizi ve gücünüzü yaratıcı ve yapıcı olmaya yönlendirin.

22- Yaşadığınız her an mutlu olmayı düşünün. Nefes almak bile neşe ve sevinç kaynağı olsun.

23- Saplantı ve takıntılarınızdan arının. Gelecekten beklentileriniz olsun, geleceğe umutla bakın.

Özetle insan kendisiyle, başkalarıyla, geçmişi ve geleceğiyle barışık sağlıklı iletişim içinde olduğu sürece sağlıklı ruh halini korur.