psikolog - psikiyatrist.COM
Antalya Psikiyatri , Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN

Yeşilbahçe Mah. Portakal Çiçeği Cad. 1460 Sok.
No:6 K:3 D:24 TURUNÇ PLAZA ANTALYA
0242 311 44 33»Sen, Ben ve Biz

Bilinçli sevgi sen, ben anlayışından biz anlayışına geçebilmekte yatar.

BEN BİLİNCİ, bağımsız ve sağlıksız bir yapıdır. Ben her şeyi ve iyisini bilirim, sen bir şey bilmezsin anlayışına dayanır. İyi, güzel şeylerden ben yararlanırım, sen yararlansan da olur, yararlanmasan da olur. Seninle ilgili kararları ben veririm. Benim fikirlerime saygı duymalı, kabul etmelisin. Beni dikkate alsınlar ama seni umursamasınlar. Ben değerliyim, sen önemli değilsin. Sevilmeye ben daha çok layığım.

Ben bilincinin egemen olduğu ikili ilişkilerde, aile ve toplumlarda hiçbir zaman gerçek sevgi, gerçek dostluk yoktur. Toplumsal bazda ülke çapında düşündüğümüzde ise gerçek barış, gerçek demokrasi yoktur. Egemen duygu korku, ikiyüzlülük ve bireysel olarak kendini kurtarma çabasıdır. Kimse kimseye güvenmez. Eşitlik, özgürlük ve barış gerçekleşmez.

SEN BİLİNCİ, bağımlı ve sağlıksız bir yapıdır. Ben bilmem, her şeyi sen bilirsin, önemli olan benim değil senin mutluluğun, benim bir değerim yok, değerli olan sensin, sevilmeye layık olan ben değil sensin, benim elimden bir şey gelmez ancak sen yapabilirsin.

Sen bilincinin ön planda olduğu ilişkilerde birey kendini tamamen zayıf, güçsüz ve değersiz hisseder. Böyle bir kişide asla sevgi olmaz. Daima kinli, ezik ve öfkelidir. Kendinden zayıf birini bulduğunda da onu ezmekten çekinmez.

BİZ BİLİNCİ, tarafların eşitliği ve özgürlüğüne dayanan, karşılıklı iletişim ve hoşgörünün olduğu gerçek, bilinçli sevgidir. Ben de değerliyim, sen de değerlisin, ben de güçlüyüm, sen de güçlüsün, iyiye, güzele, sevilmeye ben de layığım sen de layıksın. Burada kişi yaşadığı toplumu ve tüm dünyayı ailesi gibi görür. Sevme ve sevilmenin gerçek huzurunu yaşar ve yaşatır.

Gerçek sevgide karşılık beklemek yoktur. Gerçek sevgide kendinizi karşı tarafa adamak vardır. Sevmek, sevdiklerinizi mutlu etmektir.

Birçok bireysel ve toplumsal sorunun altında sevgisizlik yatmaktadır. İnsancıl olamama, hoşgörülü olamama, bencillik, inat, kin, öfke, bağnazlık, bağışlamazlık güzelim dünyayı bize zehir etmiyor mu? Eğer sevgi tümüyle insana yönelmiyorsa özlü bir sevgiyi yakalayamayız.

İnsanın bir başkasını gerçek anlamda, çıkarsız sevmesinin kökeninde önce kendini sevmesi, kendine değer vermesi yatar. Bu sevgi narsizmden farklıdır. Kendini seven insan aynı zamanda kendisiyle barışıktır.

Kendini seven insanın kendine güveni tamdır, komplekslerinden arınmıştır, suçluluk duygusuna kapılmaz.

Kendini seven insan yaşamın her anından zevk almayı bilir, kimseyi yargılamaz, insanları anlamaya çalışır, karamsar değildir, durumundan şikâyet etmez, iyimserdir.

Kendini seven insan sorunun değil, çözümün bir parçasıdır.

Kendini sevebilmek sağlıklı bir aile yapısında yetişmekte başlar ve kendini geliştirmeye bağlı olarak en olgun halini alır.

Sevemeyen, anlayamayan, sevdiğini sanıp sevgi körlüğü yaşayan, sevgisizliğin başını alıp yürüdüğü her yerde olumsuzluklar ayyuka çıkar. Güvenin yerini güvensizlik, hakkın yerini haksızlık ve rüşvet alır. Emeksiz rant elde etme, kısa sürede köşe dönme felsefesi egemen olur. Maddiyat her türlü değerin üzerine çıkar. Sonuçta sevgi, nefret ve şiddete yenik düşer.

Sevildiğini hissetmek, insanın temel ihtiyaçlarındandır.

Evlilikte sevgiyi beş şekilde ifade ederiz.

1-Onay sözleri: Önce dinlemek, sonra iltifat, takdir etme ve cesaretlendirme. Bazen sevecen bir söz tüm kaygı ve bunaltıyı alıp, neşelendirmeye yetebilir. Sevginin amacı, istediğimiz bir şeyi elde etmek değil, insanın mutluluğu için bir şey yapmaktır.

2-Nitelikli beraberlik: Burada söz edilen kaliteli bir iletişimdir. Eşinize tüm dikkatinizi verebilmek, birlikte konuşmak, birlikte zaman harcamak, birlikte olmaktan zevk alabilmektir.

3-Özel veya normal günlerde de bir hediye almak, jest yapmak.

4-Ricacı olmak her zaman sevgiye yön verir. Sevgi talep edilmez, karşılıksız verilir.

5-Fiziksel temas, dokunmak, el ele tutuşmak, gözlerinin içine bakmak

Sen, ben bilincinden biz bilincine geçme gayretini gösterelim ki gerçek sevginin tadını alalım ve gerçek huzur ve mutluluğu yakalayalım.